2014. március 28., péntek

Vendégünk volt Muhi János és Peck László

Ma délelőtt nagyon jó hangulatú találkozásunk volt a Sebkönyv című verskötet két alkotójával, Muhi Jánossal - ő írta a verseket - és Peck Lászlóval, aki barátként, zenészként és a könyv illusztrátoraként volt vendégünk. A januári versmondó versenyen az A  Mesélj apu! című versével  lett első korcsoportjában Bodó Patrik a  4. osztályból.

Megajándékoztak bennünket a jelenlétükkel, verseikkel, dalaikkal és két dedikált könyvet is kapott a könyvtár. A gyerekek, és mi pedagógusok nagyon élveztük a találkozás minden percét, és úgy gondoljuk, vendégeink is jól érezték magukat köztünk.

Peck László
Muhi János
A hallgatóság gyűrűjében
Heczeg Niki verset mond
Tetszett a közönségnek
Az ajándék


2014. március 27., csütörtök

Diáktörténetek

A 3. osztályos Cselényi Márktól kaptuk ezt a könyvet, amely a Fabula kiadó Olvasólétra sorozatának egyik darabja. A sorozat úgy készült, hogy a különböző korosztályú gyerekek olvasását szövegértését fejlessze lépésről lépésre. Olyan rövid történeteket olvashatunk bennük, amelyek a gyerekek körében népszerű témákat dolgoznak fel. A nagy betűkkel és a színes képekkel készült sorozat a kezdő olvasók érdeklődésére tarthat számot. Köszönjük Márknak.

2014. március 26., szerda

Ma az Éjféli Kiáltás Misszió-tól kaptunk könyveket.

Köszönjük!

2014. március 25., kedd

Szitakötő 25. 2014/1.

Megérkezett a Szitakötő folyóirat idei első száma. Mottója: "Színről színre"
A benne lévő versek, mesék történetek mind a színek világába kalauzolnak el minket.
Olvashatunk benne a színes nyomdatechnika, fotózás és filmezés felfedezéséről, a színkeltő anyagok használatának történetéről. Külön fejezet foglalkozik a fény és a színek kapcsolatával, a szivárvány jelenségével, a látás fiziológiájával. Nekem a legjobban az a cikk tetszett, ami az illatok és szagok kémiájával foglalkozott. Igaz, hogy tematikailag nem illik a színekről szóló írások közé, de a húsvét és a locsolkodás közeledtével igen csak aktuális. Meglepve vettem tudomásul, hogy a vanilint, ami a vanília illatát adja, jórészt tehéntrágyából állítják elő, és a parfümök alapanyagát képező ámbra eredetileg nagyon büdös, csak kiszáradása után válik kellemes illatúvá.
Tudtátok például azt, hogy a gyerekek több szagot éreznek, mint a felnőttek?
Hogy a nők szaglása sokkal érzékenyebb, mint a férfiaké?
Hogy milyen kapcsolat van a szaglás és a memória között?
Hogy a  kutyák szagreceptorai pedig az emberi érzékelés sok ezerszeresére képesek?
Sok érdekes kérdésre ad választ a Szitakötő.

Olvassátok!






2014. március 18., kedd

A nagy füzet - felnőtteknek

Néhány héttel ezelőtt láttam moziban a Nagy füzet című filmet.  Felkeltette az érdeklődésemet, sok momentuma kérdéseket váltott ki belőlem, ezért kikölcsönöztem a könyvtárból a könyvet.
Ágota Kristóf (Kristóf Ágota) magyar származású, Svájcban élő, francia nyelven  publikáló írónő. 1956-ban emigrált Magyarországról. Elsőként megjelent műve a Nagy füzet volt.  A könyvből Szász János rendezett filmet, amely tavaly  Kristály Glóbusz díjat nyert a Karlovy Vary -i filmfesztiválon. A film tetszett, de amennyire én meg tudom ítélni, technikailag nem ütötte meg azt a szintet, amit egy Oscarra jelölt filmtől elvárnak, de más tekintetben meghaladta azokat.
A könyv furcsán hatott rám. Ugyanazt az érzést váltotta ki belőlem, mint a Sorstalanság,  és Roberto Benigni filmje, Az élet szép.
Egykedvűség, fásultság, szenvtelenség, a tények monoton felsorolása - nem ezt szoktuk meg , ha ilyen témához nyúl egy alkotó. A Benigni film kapcsán pedig Latabár Kálmán jutott az eszembe. A világháború borzalmai, a holokauszt általában nem ezeket az érzéseket hozza ki belőlünk. Lehet, hogy aki benne volt, eljuthatott erre a szintre is? Lehet , hogy pont ez bennük a legdrámaibb? Lehet, hogy csak a kívülállásunk, és a sémákhoz szokás miatt érezzük furcsának ezeket a műveket mi, akik így érzünk?
Lehet.




2014. március 17., hétfő

Mostanában készültek

 Az elmúlt hetek kézműves szakköreinek termései:

Ladányi Matild és Olláry Evelin 7.b osztályos tanulók munkái


Evelin hűtőmágnesei
Szütyők -  Mintadarabok a családi szombatra
Heczeg Nikolett és Ladányi Matild mozaikos munkái ( 7.b)
Olláry Evelin és Tábith Nikolett (7.a) mozaikkal díszített dobozai

2014. március 10., hétfő

Csókás Martintól

Ma kaptuk ezt a könyvet az 1. b osztályos Csókás Martintól. Köszönjük!