A tavalyi 2.b nem arról volt híres, hogy tanulói sorban állnak a könyvtár előtt. Néha -néha tévedt be csak egy -egy gyerek. Ebben a tanévben csoda történt, mert már szinte naponta egymás kezébe adják a kilincset.
Mi történhetett itt? A kíváncsiság arra késztetett, hogy megkeressem a tanítókat, és kikérdezzem őket.
Reni néni rendszeres kölcsönző, a gyerekeinek viszi a Rosszcsont Peti, Geronimo Stilton, Durrbele Dorka és az Olvasólétra köteteit. Az előbbiek a 9 éves fia, az utóbbiak a 7 éves kislánya kedvencei. Tünde néninek már felnőtt lánya van, de ő is szorgalmasan kölcsönzi az ifjúsági irodalmat, hogy tudja, mit olvasnak ilyen lelkesen a tanítványai. Ma is egy hosszú listával érkezett, a kerületi pedagógiai konferencia olvasáspedagógiai szekcióján ajánlott könyveket kereste. Janikovszky Éva, Békés Pál és Astrid Lindgren kötetei mellett a Ming mester inasa című művet is oda tudtam adni neki, így egy darabig lesz mit olvasnia.
Hogyan lettek a 3.b-sek is lelkes olvasók ? - kérdezem őket.
Reni néni:
Meglátták az asztalomon a gyerekeimnek kikölcsönzött könyveket és érdeklődni kezdtek, miről szólnak.
Nem mondtam el, inkább elkezdtem olvasni belőlük a szabadidős órákban.
Tünde néni:
Annyira megtetszett nekik a mesehallgatás, hogy később már reggel hétkor az ügyeletben kérdezték, hogy mikor jön már a Reni néni, és mikor fog aznap olvasni.
- Miért pont a Rosszcsont Petivel indítottál?
Reni néni:
Szeretik a humoros történeteket. Azt gondoltam, ha ez nem jön be, akkor semmi. Tündének is hasonló humora van, azt is szeretik, ezért is bíztam a sikerben. A felolvasások után megbeszéltük a tanulságokat, és a szereplők osztálybeli hasonmásait is megkerestük. Később már nem olvastam végig a történeteket, hanem a legizgalmasabb résznél abba hagytam, hogy olvassák tovább ők, ha tudni akarják a végét.
- Hogy lett ebből Könyvkirály verseny?
Nem akartam, hogy elvesszen az olvasnivaló iránti motiváltság. Aki egy könyvet kikölcsönöz és úgy olvassa el, hogy képes beszámolni a tartalmáról, egy füzetre való címkén a faliújságra kerülnek a neve mellé az olvasott könyv adatai. Aki a legtöbb ilyen címkét gyűjti össze év végére, az lesz a Könyvkirály.
Megkérdeztem a gyerekeket is:
- Mit gondolnak, ki lesz a tanév legjobb olvasója?
A legtöbben Szűcs Rolandra szavaztak, neki van a legtöbb címkéje a faliújságon.
- Mi a tapasztalat az olvasás fejlődése terén?
Tünde néni:
Jelentős a javulás, és ez a jegyeken is meglátszik. Mindenképpen szeretnénk megőrizni ezt a motiváltságot, ezért is álltam neki én is a gyermek és ifjúsági irodalom olvasásának.
Köszönöm a beszélgetést, és azt, hogy ilyen remek partnereim vannak a gyermekek olvasóvá nevelése terén.